Name Team Category Special Stage 11 Special Stage 12 Special Stage 13 Special Stage 14 Overall
CLEMENTZ Jérôme Cannondale/Mavic PRO 00:02:52 (1st) 00:12:07 (1st) 00:03:46 (1st) 00:06:31 (2nd) 00:25:16 (1st)
VOUILLOZ Nicolas Lapierre PRO 00:03:02 (3rd) 00:13:03 (5th) 00:03:50 (2nd=) 00:06:28 (1st) 00:26:23 (2nd)
LAU Nicolas Cube Action Team PRO 00:03:09 (4th=) 00:12:46 (3rd) 00:03:59 (6th=) 00:06:40 (3rd) 00:26:34 (3rd)
BARNES Joe MTBCut/Orange PRO 00:03:13 (7th) 00:13:18 (6th) 00:04:06 (10th) 00:06:49 (5th=) 00:27:26 (4th)
NÄF Ralph Merida PRO 00:03:14 (8th) 00:13:01 (4th) 00:04:12 (13th) 00:07:02 (8th) 00:27:29 (5th=)
KABUSH Geoff Scott-3Rox PRO 00:03:32 (18th) 00:12:35 (2nd) 00:04:15 (14th) 00:07:07 (9th) 00:27:29 (5th=)
WEIR Mark WTB/Shimano/Cannondale PRO 00:03:09 (4th=) 00:13:31 (8th) 00:04:01 (8th) 00:06:53 (7th) 00:27:34 (7th)
BAREL Fabien Mondraker PRO 00:02:59 (2nd) 00:13:59 (9th) 00:03:50 (2nd=) 00:06:49 (5th=) 00:27:37 (8th)
GOLAY Florian Felt/Crossroad PRO 00:03:17 (11th) 00:14:23 (12th) 00:03:52 (5th) 00:06:46 (4th) 00:28:18 (9th)
CRAIG Adam Radobank/Giant PRO 00:03:27 (16th) 00:13:26 (7th) 00:04:19 (18th=) 00:07:11 (10th) 00:28:23 (10th)
KEMP Seb   AM 00:03:16 (10th) 00:14:09 (10th) 00:04:20 (20th=) 00:07:35 (22nd=) 00:29:20 (11th)
SIMMONDS Matt ChainReactionCycles/Nukeproof PRO 00:03:15 (9th) 00:15:00 (20th) 00:03:51 (4th) 00:07:17 (12th) 00:29:23 (12th)
BALL Chris   AM 00:03:29 (17th) 00:14:26 (13th) 00:04:09 (11th=) 00:07:27 (17th=) 00:29:31 (13th)
LEHIKOINEN Matti ChainReactionCycles/Nukeproof PRO 00:03:09 (4th=) 00:15:05 (21st) 00:03:59 (6th=) 00:07:26 (16th) 00:29:39 (14th)
CRUZ Ben WTB/Shimano/Cannondale PRO 00:03:40 (21st) 00:14:32 (16th) 00:04:20 (20th=) 00:07:15 (11th) 00:29:47 (15th)
STERNBERG Lars Transition Bikes PRO 00:03:48 (26th) 00:14:41 (17th) 00:04:05 (9th) 00:07:22 (15th) 00:29:56 (16th)
PANTLING Tobias   AM 00:03:35 (19th) 00:14:48 (19th) 00:04:16 (15th) 00:07:27 (17th=) 00:30:06 (17th)
TURPEN Evan   PRO 00:03:46 (24th) 00:14:28 (14th) 00:04:19 (18th=) 00:07:35 (22nd=) 00:30:08 (18th)
BRUECKNER Petrik   PRO 00:03:18 (12th=) 00:15:19 (22nd) 00:04:09 (11th=) 00:07:29 (19th) 00:30:15 (19th)
RAFFERTY Joe   AM 00:03:39 (20th) 00:14:19 (11th) 00:04:44 (28th) 00:07:34 (21st) 00:30:16 (20th)
SLAVEN Matthew Kona PRO 00:03:18 (12th=) 00:15:27 (25th) 00:04:17 (16th) 00:07:21 (14th) 00:30:23 (21st)
NILGES Peter   AM 00:03:47 (25th) 00:14:29 (15th) 00:04:46 (29th) 00:07:49 (28th) 00:30:51 (22nd)
PAGE Kieran   AM 00:03:51 (29th) 00:14:46 (18th) 00:04:38 (26th) 00:07:42 (27th) 00:30:57 (23rd)
CHAUSSON Anne-Caroline   WMN 00:03:21 (14th) 00:15:55 (27th) 00:04:26 (22nd) 00:07:41 (25th=) 00:31:23 (24th)
WICHMAN Joost   PRO 00:03:43 (22nd=) 00:16:42 (30th) 00:04:18 (17th) 00:07:30 (20th) 00:32:13 (25th)
SCHULZ Eirik   AM 00:03:54 (30th=) 00:15:26 (24th) 00:04:31 (24th) 00:08:38 (38th=) 00:32:29 (26th)
MARTIN Sven   AM 00:04:10 (40th=) 00:15:35 (26th) 00:05:38 (50th=) 00:07:19 (13th) 00:32:42 (27th)
BARNARD Gary   AM 00:03:22 (15th) 00:17:21 (37th) 00:04:30 (23rd) 00:07:41 (25th=) 00:32:54 (28th)
JOSEPH Rosara   WMN 00:04:15 (43rd) 00:15:25 (23rd) 00:04:59 (37th) 00:08:26 (32nd) 00:33:05 (29th)
DE RUYVER Arno   AM 00:03:50 (27th=) 00:17:03 (33rd) 00:04:43 (27th) 00:07:39 (24th) 00:33:15 (30th)
RACING Plons   AM 00:03:50 (27th=) 00:17:14 (34th) 00:04:55 (34th) 00:08:13 (30th) 00:34:12 (31st)
CANCELLIER Jon   AM 00:04:31 (48th=) 00:16:22 (28th) 00:04:52 (31st) 00:08:31 (35th) 00:34:16 (32nd)
DAPRELA Regis   AM 00:03:43 (22nd=) 00:18:08 (45th) 00:04:35 (25th) 00:08:08 (29th) 00:34:34 (33rd)
PANTLING Sam   AM 00:04:00 (36th=) 00:17:20 (36th) 00:04:54 (32nd=) 00:08:27 (33rd) 00:34:41 (34th)
MARTIN Anka Santa Cruz/SRAM WMN 00:03:54 (30th=) 00:17:30 (38th) 00:04:58 (36th) 00:08:21 (31st) 00:34:43 (35th)
KELTON Tim   AM 00:04:00 (36th=) 00:16:59 (32nd) 00:04:56 (35th) 00:08:56 (46th=) 00:34:51 (36th)
SMAIL Paul   AM 00:03:55 (32nd) 00:17:52 (41st) 00:04:47 (30th) 00:08:38 (38th=) 00:35:12 (37th)
MARQUIS Chris   AM 00:04:25 (45th) 00:16:52 (31st) 00:05:10 (40th) 00:08:47 (44th) 00:35:14 (38th)
DAPRE Andy   AM 00:03:56 (33rd=) 00:18:01 (43rd) 00:04:54 (32nd=) 00:08:33 (37th) 00:35:24 (39th)
THEODÓRSSON Rúnar   AM 00:04:31 (48th=) 00:17:19 (35th) 00:05:04 (38th) 00:08:32 (36th) 00:35:26 (40th=)
HOCKMEYER Amos   AM 00:03:58 (35th) 00:17:45 (40th) 00:05:15 (44th) 00:08:28 (34th) 00:35:26 (40th=)
FLURY Denis   AM 00:04:02 (38th) 00:18:02 (44th) 00:05:07 (39th) 00:08:45 (43rd) 00:35:56 (42nd)
FREEMAN Dave   AM 00:04:10 (40th=) 00:17:58 (42nd) 00:05:23 (47th) 00:08:48 (45th) 00:36:19 (43rd)
GLEITSMANN Fabian   AM 00:04:28 (46th) 00:16:41 (29th) 00:05:13 (42nd) 00:10:50 (63rd) 00:37:12 (44th)
ROTGANS Bas   AM 00:04:05 (39th) 00:19:22 (50th) 00:05:11 (41st) 00:08:40 (41st) 00:37:18 (45th)
WEEGHMANS Piet   AM 00:03:56 (33rd=) 00:19:07 (48th) 00:05:38 (50th=) 00:08:39 (40th) 00:37:20 (46th)
KWAAITAAL Bas   AM 00:04:31 (48th=) 00:18:46 (46th) 00:05:16 (45th) 00:08:56 (46th=) 00:37:29 (47th)
CARLESS Lee   AM 00:04:14 (42nd) 00:19:34 (52nd) 00:05:14 (43rd) 00:08:43 (42nd) 00:37:45 (48th)
DIX Aimee   WMN 00:04:31 (48th=) 00:19:57 (56th) 00:05:28 (48th) 00:09:05 (48th) 00:39:01 (49th)
BECKER Björn   AM 00:04:24 (44th) 00:19:52 (55th) 00:05:37 (49th) 00:09:10 (49th) 00:39:03 (50th)
KRÖGER Jörg   AM 00:04:35 (52nd) 00:18:56 (47th) 00:05:51 (53rd) 00:09:48 (56th) 00:39:10 (51st)
GARRECHT Tim   AM 00:04:39 (54th) 00:19:33 (51st) 00:05:49 (52nd) 00:09:11 (50th) 00:39:12 (52nd)
BARNES Hannah MTBCut/Orange WMN 00:04:38 (53rd) 00:19:35 (53rd) 00:05:20 (46th) 00:09:45 (55th) 00:39:18 (53rd)
STEFAN Martin   AM 00:04:40 (55th) 00:19:14 (49th) 00:06:14 (59th) 00:09:25 (52nd) 00:39:33 (54th)
GEUDVERT Jean-Philippe   AM 00:04:49 (58th) 00:20:03 (57th) 00:06:07 (56th) 00:09:39 (54th) 00:40:38 (55th)
WOOD Daniel   AM 00:04:53 (62nd) 00:20:24 (59th) 00:06:12 (58th) 00:09:20 (51st) 00:40:49 (56th)
AMAUDRUZ Stéphane   AM 00:04:48 (57th) 00:20:53 (61st) 00:06:05 (55th) 00:09:38 (53rd) 00:41:24 (57th)
PAQUETTE Fanny Rocky Mountain Bikes WMN 00:04:52 (60th=) 00:20:39 (60th) 00:06:17 (60th=) 00:09:58 (57th) 00:41:46 (58th)
THORNE Hannah   WMN 00:05:25 (67th) 00:19:44 (54th) 00:06:08 (57th) 00:10:35 (61st) 00:41:52 (59th)
NIENHUIS Erik   AM 00:05:18 (65th) 00:20:04 (58th) 00:06:52 (67th) 00:10:19 (59th) 00:42:33 (60th)
CALAM Jeff   AM 00:04:29 (47th) 00:17:31 (39th) 00:10:09 (71st) 00:10:52 (64th) 00:43:01 (61st)
GIDNEY Adrian   AM 00:04:52 (60th=) 00:21:32 (62nd) 00:06:17 (60th=) 00:10:23 (60th) 00:43:04 (62nd)
ALEXANDER Kenny   AM 00:05:31 (69th) 00:21:44 (63rd) 00:06:25 (63rd) 00:10:17 (58th) 00:43:57 (63rd)
JORIS Charles   AM 00:04:51 (59th) 00:22:24 (64th) 00:06:23 (62nd) 00:11:05 (66th) 00:44:43 (64th)
SIMMONS Liz   WMN 00:04:42 (56th) 00:23:10 (65th) 00:07:50 (70th) 00:11:01 (65th) 00:46:43 (65th)
LOMBARDINI Andy   AM 00:05:19 (66th) 00:24:03 (66th) 00:06:33 (64th) 00:11:06 (67th) 00:47:01 (66th)
RANFT Mike   AM 00:05:11 (63rd) 00:24:22 (67th) 00:06:49 (66th) 00:10:48 (62nd) 00:47:10 (67th)
GOODWIN Tim   AM 00:05:29 (68th) 00:24:54 (68th) 00:06:46 (65th) 00:11:22 (68th) 00:48:31 (68th)
MARQUIS Jacqueline   WMN 00:05:15 (64th) 00:26:17 (69th) 00:06:56 (68th) 00:12:32 (70th) 00:51:00 (69th)
CARDWELL Jo   WMN 00:07:04 (71st) 00:27:12 (70th) 00:06:03 (54th) 00:11:41 (69th) 00:52:00 (70th)
FOOTE Andy   AM 00:07:03 (70th) 00:31:28 (71st) 00:07:48 (69th) 00:15:00 (71st) 01:01:19 (71st)