Name Team Category Special Stage 23 Special Stage 24 Special Stage 25 Special Stage 26 Overall
VOUILLOZ Nicolas Lapierre PRO 00:02:25 (3rd) 00:04:58 (6th) 00:03:29 (1st) 00:03:59 (1st) 00:14:51 (1st)
BAREL Fabien Mondraker PRO 00:02:29 (5th=) 00:04:59 (7th) 00:03:32 (2nd) 00:04:05 (2nd) 00:15:05 (2nd)
CLEMENTZ Jérôme Cannondale/Mavic PRO 00:02:29 (5th=) 00:04:44 (1st) 00:03:52 (11th) 00:04:07 (3rd) 00:15:12 (3rd)
SIMMONDS Matt ChainReactionCycles/Nukeproof PRO 00:02:21 (1st) 00:05:02 (9th) 00:03:38 (3rd) 00:04:14 (7th) 00:15:15 (4th)
LAU Nicolas Cube Action Team PRO 00:02:23 (2nd) 00:04:56 (4th=) 00:03:48 (8th) 00:04:10 (5th=) 00:15:17 (5th)
GOLAY Florian Felt/Crossroad PRO 00:02:26 (4th) 00:05:01 (8th) 00:03:44 (6th) 00:04:23 (11th=) 00:15:34 (6th)
BARNES Joe MTBCut/Orange PRO 00:02:30 (8th) 00:05:06 (10th=) 00:03:43 (5th) 00:04:23 (11th=) 00:15:42 (7th)
WEIR Mark WTB/Shimano/Cannondale PRO 00:02:36 (12th) 00:05:19 (12th) 00:03:42 (4th) 00:04:08 (4th) 00:15:45 (8th)
CRUZ Ben WTB/Shimano/Cannondale PRO 00:02:29 (5th=) 00:05:23 (13th) 00:03:49 (9th) 00:04:21 (10th) 00:16:02 (9th)
LEHIKOINEN Matti ChainReactionCycles/Nukeproof PRO 00:02:37 (13th) 00:04:54 (3rd) 00:04:00 (15th) 00:04:34 (19th) 00:16:05 (10th)
BALL Chris   AM 00:02:31 (9th) 00:04:56 (4th=) 00:03:56 (13th) 00:04:43 (24th=) 00:16:06 (11th)
CRAIG Adam Radobank/Giant PRO 00:02:35 (11th) 00:05:35 (17th=) 00:03:51 (10th) 00:04:18 (8th) 00:16:19 (12th)
KABUSH Geoff Scott-3Rox PRO 00:02:33 (10th) 00:05:48 (22nd=) 00:03:45 (7th) 00:04:23 (11th=) 00:16:29 (13th)
KEMP Seb   AM 00:02:41 (14th) 00:05:06 (10th=) 00:04:25 (28th) 00:04:30 (16th=) 00:16:42 (14th)
SLAVEN Matthew Kona PRO 00:02:42 (15th) 00:05:35 (17th=) 00:03:58 (14th) 00:04:40 (23rd) 00:16:55 (15th)
RAFFERTY Joe   AM 00:02:48 (17th=) 00:05:42 (21st) 00:04:07 (16th=) 00:04:20 (9th) 00:16:57 (16th)
STERNBERG Lars Transition Bikes PRO 00:02:52 (21st) 00:05:31 (16th) 00:04:07 (16th=) 00:04:30 (16th=) 00:17:00 (17th)
NÄF Ralph Merida PRO 00:02:47 (16th) 00:05:28 (15th) 00:04:09 (18th) 00:04:39 (22nd) 00:17:03 (18th)
PANTLING Tobias   AM 00:02:48 (17th=) 00:05:27 (14th) 00:04:26 (29th) 00:04:23 (11th=) 00:17:04 (19th)
BARNARD Gary   AM 00:02:53 (22nd) 00:05:39 (20th) 00:04:13 (21st=) 00:04:30 (16th=) 00:17:15 (20th)
CHAUSSON Anne-Caroline   WMN 00:02:50 (19th) 00:05:48 (22nd=) 00:04:18 (25th) 00:04:43 (24th=) 00:17:39 (21st)
NILGES Peter   AM 00:02:56 (25th) 00:06:07 (30th=) 00:04:24 (27th) 00:04:38 (21st) 00:18:05 (22nd)
PAGE Kieran   AM 00:03:01 (27th=) 00:06:27 (35th) 00:04:13 (21st=) 00:04:27 (15th) 00:18:08 (23rd)
WICHMAN Joost   PRO 00:03:12 (37th=) 00:05:59 (27th) 00:04:11 (20th) 00:04:49 (29th=) 00:18:11 (24th)
DAPRELA Regis   AM 00:03:01 (27th=) 00:05:51 (25th) 00:04:49 (33rd) 00:04:36 (20th) 00:18:17 (25th=)
DE RUYVER Arno   AM 00:02:51 (20th) 00:06:04 (29th) 00:04:39 (31st) 00:04:43 (24th=) 00:18:17 (25th=)
THEODÓRSSON Rúnar   AM 00:02:58 (26th) 00:06:22 (33rd) 00:04:15 (23rd=) 00:04:44 (27th) 00:18:19 (27th)
SCHULZ Eirik   AM 00:03:03 (30th) 00:06:10 (32nd) 00:04:22 (26th) 00:04:49 (29th=) 00:18:24 (28th=)
TURPEN Evan   PRO 00:03:18 (42nd) 00:06:03 (28th) 00:04:15 (23rd=) 00:04:48 (28th) 00:18:24 (28th=)
MARTIN Anka Santa Cruz/SRAM WMN 00:03:01 (27th=) 00:05:49 (24th) 00:05:02 (35th) 00:04:51 (31st) 00:18:43 (30th)
JOSEPH Rosara   WMN 00:03:04 (31st=) 00:06:25 (34th) 00:04:37 (30th) 00:04:57 (33rd) 00:19:03 (31st)
SMAIL Paul   AM 00:02:54 (23rd) 00:05:55 (26th) 00:05:18 (41st=) 00:05:18 (38th=) 00:19:25 (32nd)
RACING Plons   AM 00:03:12 (37th=) 00:06:35 (37th) 00:04:45 (32nd) 00:04:56 (32nd) 00:19:28 (33rd)
PANTLING Sam   AM 00:03:04 (31st=) 00:06:07 (30th=) 00:05:30 (47th) 00:05:24 (44th=) 00:20:05 (34th)
CARLESS Lee   AM 00:03:36 (47th) 00:06:31 (36th) 00:04:58 (34th) 00:05:15 (37th) 00:20:20 (35th=)
GLEITSMANN Fabian   AM 00:03:05 (34th) 00:06:46 (39th=) 00:05:09 (36th=) 00:05:20 (40th) 00:20:20 (35th=)
WEEGHMANS Piet   AM 00:03:16 (40th) 00:06:43 (38th) 00:05:11 (38th) 00:05:18 (38th=) 00:20:28 (37th)
DAPRE Andy   AM 00:03:13 (39th) 00:07:00 (42nd) 00:05:14 (39th) 00:05:05 (35th) 00:20:32 (38th)
FREEMAN Dave   AM 00:03:04 (31st=) 00:06:46 (39th=) 00:05:47 (50th=) 00:05:22 (42nd) 00:20:59 (39th)
ROTGANS Bas   AM 00:03:11 (36th) 00:06:51 (41st) 00:05:27 (45th) 00:05:32 (47th) 00:21:01 (40th)
FLURY Denis   AM 00:03:23 (43rd=) 00:07:06 (43rd) 00:05:22 (43rd) 00:05:21 (41st) 00:21:12 (41st)
HOCKMEYER Amos   AM 00:03:37 (48th=) 00:07:18 (45th) 00:05:18 (41st=) 00:05:02 (34th) 00:21:15 (42nd)
DIX Aimee   WMN 00:03:17 (41st) 00:07:44 (49th) 00:05:25 (44th) 00:05:27 (46th) 00:21:53 (43rd)
MARQUIS Chris   AM 00:03:23 (43rd=) 00:07:57 (51st) 00:05:15 (40th) 00:05:23 (43rd) 00:21:58 (44th)
KELTON Tim   AM 00:03:23 (43rd=) 00:07:36 (47th) 00:05:29 (46th) 00:05:57 (50th) 00:22:25 (45th)
KWAAITAAL Bas   AM 00:03:37 (48th=) 00:07:54 (50th) 00:05:47 (50th=) 00:05:14 (36th) 00:22:32 (46th)
CALAM Jeff   AM 00:03:28 (46th) 00:08:16 (54th) 00:05:46 (49th) 00:05:24 (44th=) 00:22:54 (47th)
STEFAN Martin   AM 00:03:37 (48th=) 00:08:01 (53rd) 00:05:39 (48th) 00:05:53 (49th) 00:23:10 (48th)
AMAUDRUZ Stéphane   AM 00:03:55 (53rd) 00:07:59 (52nd) 00:06:15 (54th=) 00:06:05 (53rd=) 00:24:14 (49th)
GOODWIN Tim   AM 00:04:28 (61st) 00:07:43 (48th) 00:06:23 (58th) 00:05:47 (48th) 00:24:21 (50th)
THORNE Hannah   WMN 00:04:11 (55th=) 00:08:36 (56th) 00:06:15 (54th=) 00:06:16 (57th=) 00:25:18 (51st)
BECKER Björn   AM 00:04:16 (57th) 00:07:32 (46th) 00:07:27 (64th) 00:06:05 (53rd=) 00:25:20 (52nd)
GARRECHT Tim   AM 00:04:18 (58th) 00:08:52 (57th=) 00:06:31 (59th) 00:06:00 (52nd) 00:25:41 (53rd)
GIDNEY Adrian   AM 00:04:45 (64th) 00:08:27 (55th) 00:06:21 (57th) 00:06:24 (59th) 00:25:57 (54th)
GEUDVERT Jean-Philippe   AM 00:03:48 (52nd) 00:09:09 (59th) 00:06:53 (63rd) 00:06:11 (55th) 00:26:01 (55th)
PAQUETTE Fanny Rocky Mountain Bikes WMN 00:03:57 (54th) 00:08:52 (57th=) 00:06:44 (62nd) 00:06:50 (63rd) 00:26:23 (56th)
KRÖGER Jörg   AM 00:04:25 (60th) 00:10:10 (64th) 00:06:10 (53rd) 00:05:59 (51st) 00:26:44 (57th=)
WOOD Daniel   AM 00:04:47 (65th) 00:09:40 (62nd) 00:06:03 (52nd) 00:06:14 (56th) 00:26:44 (57th=)
SIMMONS Liz   WMN 00:04:29 (62nd) 00:09:17 (60th) 00:06:41 (60th) 00:06:42 (61st) 00:27:09 (59th=)
NIENHUIS Erik   AM 00:04:23 (59th) 00:09:19 (61st) 00:06:43 (61st) 00:06:44 (62nd) 00:27:09 (59th=)
ALEXANDER Kenny   AM 00:04:11 (55th=) 00:11:21 (67th) 00:06:15 (54th=) 00:06:58 (64th) 00:28:45 (61st)
BARNES Hannah MTBCut/Orange WMN 00:03:47 (51st) 00:07:15 (44th) 00:12:24 (70th) 00:06:16 (57th=) 00:29:42 (62nd)
CARDWELL Jo   WMN 00:05:59 (69th) 00:09:49 (63rd) 00:07:38 (65th) 00:06:38 (60th) 00:30:04 (63rd)
LOMBARDINI Andy   AM 00:04:34 (63rd) 00:10:38 (65th) 00:08:07 (67th) 00:07:40 (66th) 00:30:59 (64th)
BRUECKNER Petrik   PRO 00:02:55 (24th) 00:13:03 (70th) 00:04:10 (19th) 00:10:56 (69th) 00:31:04 (65th)
JORIS Charles   AM 00:04:53 (66th) 00:11:32 (68th) 00:07:50 (66th) 00:07:15 (65th) 00:31:30 (66th)
CANCELLIER Jon   AM 00:03:10 (35th) 00:05:36 (19th) 00:05:09 (36th=) 00:17:42 (70th) 00:31:37 (67th)
RANFT Mike   AM 00:05:23 (68th) 00:11:03 (66th) 00:08:27 (69th) 00:07:52 (67th) 00:32:45 (68th)
MARQUIS Jacqueline   WMN 00:05:02 (67th) 00:12:33 (69th) 00:08:12 (68th) 00:08:29 (68th) 00:34:16 (69th)
MARTIN Sven   AM 00:25:26 (70th) 00:04:46 (2nd) 00:03:55 (12th) 00:04:10 (5th=) 00:38:17 (70th)